Your cart is currently empty!
Winchester XPR Hunter Flat Dark Earth Perma-Cote/Mossy Oak Elements Terra Bayou Bolt Action Rifle – 338 Winchester Magnum – 26in
Original price was: $669.99.$602.99Current price is: $602.99.
Description
Winchester XPR Hunter Flat Dark Earth Perma-Cote/Mossy Oak Elements Terra Bayou Bolt Action Rifle – 338 Winchester Magnum – 26in – All the Elements are perfect. A superb camo pattern with the durability and protection of a Flat Dark Earth Perma-Cote finish on the barrel and receiver. There is nothing else like it. Caliber: 338 Winchester Magnum Inflex Technology Recoil Pad and Composite Stock with a Mossy Oak Elements Terra Bayou Camouflage Finish Bolt crafted from chrome-moly steel bar stock M.O.A. Trigger System Bolt Unlock Button Nickel Teflon Coating on the Bolt Body Two-Position Thumb Safety Recessed Target Crown Precision Button-Rifled Barrel with a Perma-Cote Matte Finish, Free-Floated Steel Barrel, Sporter Contour Detachable Box Magazine Matte Blued Sling Swivel Studs
Specifications
| Capacity | 3+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 26in |
| Lop | 13.75in |
| Finish | Flat Dark Earth Perma-Cote |
| Stock | Mossy Oak Elements Terra Bayou, Inflex Technology Recoil Pad |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Weight | 7lbs |
| Action | Bolt Action |
| Cartridge | 338 Winchester Magnum |
| Color | Camo |
| Gun Model | XPR |
| Hand | Right |
| Overall Length | 46.5in |
| Product Line | XPR Hunter |
| Stock Material | Composite |
| Twist | 1:10in |
| Type | Centerfire |
Buy Winchester XPR Hunter Flat Dark Earth Perma-Cote/Mossy Oak Elements Terra Bayou Bolt Action Rifle – 338 Winchester Magnum – 26in Online
Looking to buy firearms online? Our Winchester XPR Hunter Flat Dark Earth Perma-Cote/Mossy Oak Elements Terra Bayou Bolt Action Rifle – 338 Winchester Magnum – 26in by Winchester in New Arrivals is ready for secure checkout and fast shipping to your nearest licensed FFL.
Shipping Available to Columbus, Ohio
We ship to FFLs near you. Select a dealer at checkout to complete your firearm transfer.
FFL Shipping Policy
- All firearms ship to a licensed FFL dealer of your choice
- Processing time: 1–3 business days
- Tracking details sent via email
- No shipping to P.O. boxes or direct to individuals
Return & Refund Policy
- Firearms: All sales final once transferred to buyer
- Accessories: 30-day return policy on unused items in original packaging
- Buyer pays return shipping unless item is defective
- Contact support before returning any item
Common Questions
- Can I buy guns online legally?
- Yes. All firearms are shipped to licensed dealers and transferred with a background check.
- Where can I buy this product near me?
- Choose “FFL dealer near me” at checkout to pick it up locally.
Need more options? Browse all guns online.
Additional information
| MPN | |
|---|---|
| Brand | |
| Delivery | National and International |





