Your cart is currently empty!
Springfield Armory Saint AR15 With Free Float Handguard 5.56mm NATO 16in FDE Anodized Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1 Rounds
Original price was: $869.99.$782.99Current price is: $782.99.
Description
Springfield Armory Saint AR15 With Free Float Handguard 5.56mm NATO 16in FDE Anodized Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1 Rounds – The new SAINT AR-15 with Free Float Handguard elevates performance to the next level, with a patent-pending Free Float Handguard system that accepts almost unlimited M-Lok customization. It’s pinned low-profile gas block makes wobbly set-screw blocks obsolete. The elevation-adjustable, flip-up front sight, and dual aperture flip-up rear sight can be folded down or utilized to co-witness with optics. An enhanced-nickel-boron coated single-stage GI trigger delivers an incredibly crisp, grit-free break. The SAINT’s smooth operating buffer assembly coupled with Accu-Titeâ„¢ tension system provides precise fit that will improve accuracy and handling characteristics similar to that of much higher priced AR options on the market. Rock-solid and feature-advanced, the new SAINT with Free Float Handguard joins the SAINT AR-15 Series of personal defense firearms. The new Saint proves once again that high performance does not have to mean high price. Direct Impingement Mid-Length Gas System, Low-Profile Gas Block Springfield Armory Proprietary, Nickel Boron Coated GI SA Low Profile Flip-Up, Dual Aperture Rear – 1/2 MOA Windage Adj, Flip-Up Front – 1/2 MOA Elevation Adjustment Mil-Spec Carbine Receiver Extension, 7075 T6 Type III Hard Anodized Aluminum Receiver Extension M16 BCG w/ Carpenter 158 Steel Bolt, Shot Peened Magnetic Particle Inspected
Specifications
| Capacity | 10+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 16in |
| Finish | Anodized |
| Stock | 6 Position Adjustable Magpul MOE |
| Sights | Flip up Front and Rear |
| Weight | 6.9lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Cartridge | 5.56mm NATO |
| Color | Flat Dark Earth |
| Grips | Flat Dark Earth Magpul MOE |
| Gun Model | SAINT |
| Overall Length | 35.5in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Twist | 1:8in |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|
Buy Springfield Armory Saint AR15 With Free Float Handguard 5.56mm NATO 16in FDE Anodized Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1 Rounds Online
Looking to buy firearms online? Our Springfield Armory Saint AR15 With Free Float Handguard 5.56mm NATO 16in FDE Anodized Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1 Rounds by Springfield Armory in Modern Sporting Rifles is ready for secure checkout and fast shipping to your nearest licensed FFL.
Shipping Available to Columbus, Ohio
We ship to FFLs near you. Select a dealer at checkout to complete your firearm transfer.
FFL Shipping Policy
- All firearms ship to a licensed FFL dealer of your choice
- Processing time: 1–3 business days
- Tracking details sent via email
- No shipping to P.O. boxes or direct to individuals
Return & Refund Policy
- Firearms: All sales final once transferred to buyer
- Accessories: 30-day return policy on unused items in original packaging
- Buyer pays return shipping unless item is defective
- Contact support before returning any item
Common Questions
- Can I buy guns online legally?
- Yes. All firearms are shipped to licensed dealers and transferred with a background check.
- Where can I buy this product near me?
- Choose “FFL dealer near me” at checkout to pick it up locally.
Need more options? Browse all guns online.
Additional information
| MPN | |
|---|---|
| Brand | |
| Delivery | National and International |





