Your cart is currently empty!
Springfield Armory Saint 5.56mm NATO 16in Black Anodized Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1
Original price was: $969.99.$872.99Current price is: $872.99.
Description
Springfield Armory Saint 5.56mm NATO 16in Black Anodized Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1 – This is the SAINT for the rugged individualist who appreciates the classics. This variant features a low-capacity 10-round magazine for compliance with magazine capacity restrictions. The lightweight mid-length direct gas impingement operating system offers superlative reliability. Top-end Bravo Company furniture combines comfort with ample M-Lok space so you can customize your SAINT to fit your unique personality. The traditional front sight base is both unbreakable and foolproof. A 16in chrome moly vanadium Melonite-coated 1:8in-twist barrel strikes the perfect balance between compact portability and rugged mid-range thump. A2 Flash Hider Muzzle Device Nickel Boron Coated GI Trigger Direct Impingement Mid-Length, Pinned Gas Block Lower Receiver: Forged 7075 T6 Aluminum, Type III Hardcoat Anodized, Accu-Tite Tension System Upper Receiver: Forged 7075 T6 Aluminum, Type III Hardcoat Anodized, Forward Assist, M4 Feed Ramps GI Style Charging Handle
Specifications
| Capacity | 10+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 16in |
| Finish | Anodized |
| Stock | BCMGUNFIGHTER Mod 0 |
| Sights | Low Profile Adjustable Flip-Up Rear, A2 Front |
| Weight | 6.68lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Cartridge | 5.56mm NATO |
| Color | Black |
| Grips | Black Bravo Mod 3 |
| Gun Model | SAINT |
| Hand | Right |
| Overall Length | 32.25in-35.5in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Twist | 1:8in |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|
Buy Springfield Armory Saint 5.56mm NATO 16in Black Anodized Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1 Online
Looking to buy firearms online? Our Springfield Armory Saint 5.56mm NATO 16in Black Anodized Semi Automatic Modern Sporting Rifle – 10+1 by Springfield Armory in Modern Sporting Rifles is ready for secure checkout and fast shipping to your nearest licensed FFL.
Shipping Available to Columbus, Ohio
We ship to FFLs near you. Select a dealer at checkout to complete your firearm transfer.
FFL Shipping Policy
- All firearms ship to a licensed FFL dealer of your choice
- Processing time: 1–3 business days
- Tracking details sent via email
- No shipping to P.O. boxes or direct to individuals
Return & Refund Policy
- Firearms: All sales final once transferred to buyer
- Accessories: 30-day return policy on unused items in original packaging
- Buyer pays return shipping unless item is defective
- Contact support before returning any item
Common Questions
- Can I buy guns online legally?
- Yes. All firearms are shipped to licensed dealers and transferred with a background check.
- Where can I buy this product near me?
- Choose “FFL dealer near me” at checkout to pick it up locally.
Need more options? Browse all guns online.
Additional information
| MPN | |
|---|---|
| Brand | |
| Delivery | National and International |





