Your cart is currently empty!
Henry Golden Boy Silver Nickel Plated Lever Action Rifle – 22 WMR (22 Mag) – 20in
Original price was: $669.99.$602.99Current price is: $602.99.
Description
Henry Golden Boy Silver Nickel Plated Lever Action Rifle – 22 WMR (22 Mag) – 20in – Whether you choose one chambered for .22 LR, .22 Magnum, or .17HMR, the Henry Golden Boy Silver Rifle is a masterpiece of fine crafted gunsmithing. It is elegant, visually appealling, and has a beautiful finish. Henry selected the Golden Boy as the canvas for the application of fine hand engraving which elevates an already stunning rifle into a work of art. The result represents the true marriage of state-of-the-art gunsmithing with the centuries old craft of engraving. Nickel was the first as the electro-plating process evolved, and with a long history of tradition it’s still the most popular with its ability to maintain a long-lasting wear and tarnish-resistant finish. Adding to the historic authenticity is the adjustable buckhorn-type rear sight. Expertly balanced and lightweight, this is the perfect rifle for any shooting aficionado. This beauty features a mirror-bright nickeled receiver cover The Golden Boy Silver can brighten up any shooter’s day Configured with octagon barrels Fully adjustable Marbles semi-buckhorn sights
Specifications
| Capacity | 12+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 20in |
| Lop | 14in |
| Finish | Nickel Plated |
| Stock | American Walnut |
| Sights | Iron Sights & Drilled & Tapped For Optics Rail |
| Weight | 6.75lbs |
| Action | Lever Action |
| Cartridge | 22 WMR (22 Mag) |
| Color | Brown |
| Gun Model | H004SM |
| Hand | Ambidextrous |
| MPN | H004SM |
| Overall Length | 38.5in |
| Product Line | Golden Boy Silver |
| Stock Material | Wood |
| Twist | 1:16in |
| Type | Rimfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|
Buy Henry Golden Boy Silver Nickel Plated Lever Action Rifle – 22 WMR (22 Mag) – 20in Online
Looking to buy firearms online? Our Henry Golden Boy Silver Nickel Plated Lever Action Rifle – 22 WMR (22 Mag) – 20in by Henry Rifles in Henry Rifles is ready for secure checkout and fast shipping to your nearest licensed FFL.
Shipping Available to Columbus, Ohio
We ship to FFLs near you. Select a dealer at checkout to complete your firearm transfer.
FFL Shipping Policy
- All firearms ship to a licensed FFL dealer of your choice
- Processing time: 1–3 business days
- Tracking details sent via email
- No shipping to P.O. boxes or direct to individuals
Return & Refund Policy
- Firearms: All sales final once transferred to buyer
- Accessories: 30-day return policy on unused items in original packaging
- Buyer pays return shipping unless item is defective
- Contact support before returning any item
Common Questions
- Can I buy guns online legally?
- Yes. All firearms are shipped to licensed dealers and transferred with a background check.
- Where can I buy this product near me?
- Choose “FFL dealer near me” at checkout to pick it up locally.
Need more options? Browse all guns online.
Additional information
| MPN | |
|---|---|
| Brand | |
| Delivery | National and International |





