Your cart is currently empty!
Henry Wildlife Edition Blued/Walnut Lever Action Rifle – 45-70 Government – 18in
Original price was: $1,529.99.$1,376.99Current price is: $1,376.99.
Description
Henry Wildlife Edition Blued/Walnut Lever Action Rifle – 45-70 Government – 18in – This steel framed model acknowledges a long history of hunting. The 45-70 Government is a trim powerhouse with a checkered pistol grip walnut stock with sling swivel studs and a ventilated black rubber recoil pad. Adjustable Rear And Brass Bead Front Sight Gold Relief images Large Loop Model
Specifications
| Capacity | 4+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 18.43in |
| Lop | 14in |
| Finish | Blued Steel |
| Stock | Black Ventilated Rubber Recoil Pad |
| Sights | Drilled & Tapped For Scope Base |
| Weight | 7.08lbs |
| Action | Lever Action |
| Cartridge | 45-70 Government |
| Color | Fancy American Walnut |
| Gun Model | H010GWL |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 37.5in |
| Stock Material | Wood |
| Twist | 1:20in |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|
Buy Henry Wildlife Edition Blued/Walnut Lever Action Rifle – 45-70 Government – 18in Online
Looking to buy firearms online? Our Henry Wildlife Edition Blued/Walnut Lever Action Rifle – 45-70 Government – 18in by Henry Rifles in Henry Rifles is ready for secure checkout and fast shipping to your nearest licensed FFL.
Shipping Available to Columbus, Ohio
We ship to FFLs near you. Select a dealer at checkout to complete your firearm transfer.
FFL Shipping Policy
- All firearms ship to a licensed FFL dealer of your choice
- Processing time: 1–3 business days
- Tracking details sent via email
- No shipping to P.O. boxes or direct to individuals
Return & Refund Policy
- Firearms: All sales final once transferred to buyer
- Accessories: 30-day return policy on unused items in original packaging
- Buyer pays return shipping unless item is defective
- Contact support before returning any item
Common Questions
- Can I buy guns online legally?
- Yes. All firearms are shipped to licensed dealers and transferred with a background check.
- Where can I buy this product near me?
- Choose “FFL dealer near me” at checkout to pick it up locally.
Need more options? Browse all guns online.
Additional information
| MPN | |
|---|---|
| Brand | |
| Delivery | National and International |





