Your cart is currently empty!
Remington Model 700 5-R Gen 2 Black/Green Bolt Action Rifle – 6.5 Creedmoor
Original price was: $999.99.$899.99Current price is: $899.99.
Description
Remington Model 700 5-R Gen 2 Black/Green Bolt Action Rifle – 6.5 Creedmoor – The Remington 700 5-R Gen 2 sets the benchmark for accuracy and durability. The barrel is cold-hammer forged and features 5-R rifling. It also features the legendary Model 700 stainless steel action, X-Mark Pro externally adjustable trigger, and a tactical bolt knob for easy bullet manipulation. The H-S Precision composite stock features full-length aluminum bedding blocks and dual front swivel stud system. Fluted & Threaded Barrel
Specifications
| Capacity | 4+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 24in |
| Finish | Polished Stainless |
| Stock | Fixed H-S Precision With Aluminum Bedding |
| Sights | None, Drilled & Tapped |
| Weight | 8.5lbs |
| Action | Bolt Action |
| Cartridge | 6.5 Creedmoor |
| Color | Black With Green Webbing |
| Hand | Right |
| Overall Length | 43.75in |
| Stock Material | Synthetic |
| Type | Centerfire |
Buy Remington Model 700 5-R Gen 2 Black/Green Bolt Action Rifle – 6.5 Creedmoor Online
Looking to buy firearms online? Our Remington Model 700 5-R Gen 2 Black/Green Bolt Action Rifle – 6.5 Creedmoor by Remington in New Arrivals is ready for secure checkout and fast shipping to your nearest licensed FFL.
Shipping Available to Columbus, Ohio
We ship to FFLs near you. Select a dealer at checkout to complete your firearm transfer.
FFL Shipping Policy
- All firearms ship to a licensed FFL dealer of your choice
- Processing time: 1–3 business days
- Tracking details sent via email
- No shipping to P.O. boxes or direct to individuals
Return & Refund Policy
- Firearms: All sales final once transferred to buyer
- Accessories: 30-day return policy on unused items in original packaging
- Buyer pays return shipping unless item is defective
- Contact support before returning any item
Common Questions
- Can I buy guns online legally?
- Yes. All firearms are shipped to licensed dealers and transferred with a background check.
- Where can I buy this product near me?
- Choose “FFL dealer near me” at checkout to pick it up locally.
Need more options? Browse all guns online.





