Your cart is currently empty!
Savage Arms 10 GRS Law Enforcement 1:10in Black Bolt Action Rifle – 308 Winchester – 20in
Original price was: $1,429.99.$1,286.99Current price is: $1,286.99.
Description
Savage Arms 10 GRS Law Enforcement 1:10in Black Bolt Action Rifle – 308 Winchester – 20in – The Savage Arms GRS Rifle is a great firearm. It features their signature Accutrigger, which gives a shooter the flexibility to set the trigger pull to their individual preferences themselves. It also has a Threaded 5/8×24 muzzle, fluted barrel, and a GRS Benchrest Synthetic Adjustable Black stock. It comes in caliber 308 Winchester Threaded 5/8×24 muzzle Fluted barrel GRS Benchrest Synthetic Adjustable Black stock Available in multiple calibers Accutrigger
Specifications
| Capacity | 10+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 20in |
| Lop | Adjustable |
| Finish | Black |
| Stock | GRS Benchrest Synthetic Adjustable Black |
| Sights | Picatinny Optics Rail |
| Weight | 8.9lbs |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Type | Fluted |
| Cartridge | 308 Winchester |
| Gun Model | 10 GRS |
| Twist | 1:10in |
| Type | Centerfire |
Buy Savage Arms 10 GRS Law Enforcement 1:10in Black Bolt Action Rifle – 308 Winchester – 20in Online
Looking to buy firearms online? Our Savage Arms 10 GRS Law Enforcement 1:10in Black Bolt Action Rifle – 308 Winchester – 20in by Savage Arms in New Arrivals is ready for secure checkout and fast shipping to your nearest licensed FFL.
Shipping Available to Columbus, Ohio
We ship to FFLs near you. Select a dealer at checkout to complete your firearm transfer.
FFL Shipping Policy
- All firearms ship to a licensed FFL dealer of your choice
- Processing time: 1–3 business days
- Tracking details sent via email
- No shipping to P.O. boxes or direct to individuals
Return & Refund Policy
- Firearms: All sales final once transferred to buyer
- Accessories: 30-day return policy on unused items in original packaging
- Buyer pays return shipping unless item is defective
- Contact support before returning any item
Common Questions
- Can I buy guns online legally?
- Yes. All firearms are shipped to licensed dealers and transferred with a background check.
- Where can I buy this product near me?
- Choose “FFL dealer near me” at checkout to pick it up locally.
Need more options? Browse all guns online.
Additional information
| MPN | |
|---|---|
| Brand | |
| Delivery | National and International |





