Your cart is currently empty!
Barrett MK22 Coyote Brown Cerakote Bolt Action Rifle – 300 Norma Magnum – 26in
$15,450.99 Original price was: $15,450.99.$13,905.89Current price is: $13,905.89.
Description
Barrett MK22 Coyote Brown Cerakote Bolt Action Rifle – 300 Norma Magnum – 26in – The MK22 defines a new class of long-range rifles by providing even greater capability within the MRAD rifle platform. With unfailing precision and Sub-MOA performance, this bolt action sniper rifle adapts to a variety of user needs by converting between 7.62 x 51mm, 300 Norma Magnum and 338 Norma Magnum calibers. The aluminum chassis features a folding stock with adjustable length of pull and cheek piece, M-LOK attachment system, 10 mil rail, and suppressor capable muzzle brake. Includes Nightforce ATACR 7-35×56 Scope
Specifications
| Capacity | 10+1 |
|---|---|
| Barrel Length | 26in |
| Finish | Coyote Brown Cerakote |
| Stock | Coyote Brown Tactical |
| Sights | Nightforce ATACR 7-35×56 |
| Weight | 15.1lbs |
| Action | Bolt Action |
| Cartridge | 300 Norma Magnum |
| Color | Tan |
| Gun Model | MK22 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 29.625in |
| Product Line | MK22 |
| Scope Included | Yes |
| Stock Material | Synthetic |
| Type | Centerfire |
Buy Barrett MK22 Coyote Brown Cerakote Bolt Action Rifle – 300 Norma Magnum – 26in Online
Looking to buy firearms online? Our Barrett MK22 Coyote Brown Cerakote Bolt Action Rifle – 300 Norma Magnum – 26in by Barrett Firearms in Barrett Firearms is ready for secure checkout and fast shipping to your nearest licensed FFL.
Shipping Available to Columbus, Ohio
We ship to FFLs near you. Select a dealer at checkout to complete your firearm transfer.
FFL Shipping Policy
- All firearms ship to a licensed FFL dealer of your choice
- Processing time: 1–3 business days
- Tracking details sent via email
- No shipping to P.O. boxes or direct to individuals
Return & Refund Policy
- Firearms: All sales final once transferred to buyer
- Accessories: 30-day return policy on unused items in original packaging
- Buyer pays return shipping unless item is defective
- Contact support before returning any item
Common Questions
- Can I buy guns online legally?
- Yes. All firearms are shipped to licensed dealers and transferred with a background check.
- Where can I buy this product near me?
- Choose “FFL dealer near me” at checkout to pick it up locally.
Need more options? Browse all guns online.
Additional information
| MPN | |
|---|---|
| Brand | |
| Delivery | National and International |





