Your cart is currently empty!
Ruger 10/22 Carbine Scoped Black Semi Automatic Rifle – 22 Long Rifle
Original price was: $379.99.$341.99Current price is: $341.99.
Description
Ruger 10/22 Carbine Scoped Black Semi Automatic Rifle – 22 Long Rifle – The Ruger 10/22 Carbine features a Ruger designed action ensuring consistent and reliable performance. The prominent magazine release provides smooth removal of the flush-mounted magazine. The heat-stabilized, glass-filled, polymer trigger housing assembly is precision made of high-tech material. Also featured is a factory-mounted Viridian EON 3-9×40 scope. Detachable 10-Round Rotary Magazine Cold Hammer-Forged Barrel Positive, Push-Button, Cross-Bolt Manual Safety Includes Ruger-Branded Hard Case
Specifications
| Action | Semi Automatic |
|---|---|
| Barrel Length | 18.5in |
| Capacity | 10+1 |
| Cartridge | 22 Long Rifle |
| Color | Black |
| Finish | Satin Black |
| Gun Model | 10/22 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 37in |
| Sights | Viridian EON 3-9×40 Scope |
| State Compliance |
California Compliant Colorado Compliant Washington Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Synthetic |
| Twist | 1:16IN |
| Type | Rimfire |
| Weight | 5.4lbs |
Buy Ruger 10/22 Carbine Scoped Black Semi Automatic Rifle – 22 Long Rifle Online
Looking to buy firearms online? Our Ruger 10/22 Carbine Scoped Black Semi Automatic Rifle – 22 Long Rifle by Ruger in Modern Sporting Rifles is ready for secure checkout and fast shipping to your nearest licensed FFL.
Shipping Available to Columbus, Ohio
We ship to FFLs near you. Select a dealer at checkout to complete your firearm transfer.
FFL Shipping Policy
- All firearms ship to a licensed FFL dealer of your choice
- Processing time: 1–3 business days
- Tracking details sent via email
- No shipping to P.O. boxes or direct to individuals
Return & Refund Policy
- Firearms: All sales final once transferred to buyer
- Accessories: 30-day return policy on unused items in original packaging
- Buyer pays return shipping unless item is defective
- Contact support before returning any item
Common Questions
- Can I buy guns online legally?
- Yes. All firearms are shipped to licensed dealers and transferred with a background check.
- Where can I buy this product near me?
- Choose “FFL dealer near me” at checkout to pick it up locally.
Need more options? Browse all guns online.





